Dni
Godzin
Minut
Sekund

Nagradzamy najlepsze projekty w branży sportowej!

XIX Gala Sportu i Biznesu to zupełnie nowe podejście do Nagród Biznesu Sportowego, najbardziej prestiżowych wyróżnień w branży sportowej w Polsce. Wychodząc naprzeciw zmianom zachodzącym na rynku sportowym wprowadziliśmy innowacje, które pozwolą docenić nowe projekty i trendy, zmieniające świat sportu.


Prestiżowe Statuetki DEMES doceniają organizacje, firmy i osoby, które swoim działaniem mają wybitny wpływ na rozwój i profesjonalizację marketingu sportowego, komunikacji i sponsoringu. Podczas najbliższej Gali wręczymy Nagrody Biznesu Sportowego w dwunastu kategoriach, a decyzję o przyznaniu Nagród podejmie Kapituła Statuetek, złożona z uznanych ekspertów, praktyków i naukowców związanych z branżą sportową.


XIX Gala Sportu i Biznesu to również zupełnie nowa formuła – łączymy ceremonię wręczenia Nagród Biznesu Sportowego z Wieczorem Branżowym, czyli dodatkowymi atrakcjami networkingowo-integracyjnymi i imprezowym after party!

Zakończyliśmy zbieranie zgłoszeń do Nagród Biznesu Sportowego za rok 2022! Otrzymaliśmy od Was blisko 150 zgłoszeń w 12 kategoriach.

Poznaj finalistów!

lat historii i ponad 200 wręczonych Statuetek DEMES


kategorii

Nagród Biznesu Sportowego

12

19

kluczowych

osób w polskim sporcie

środowiska sportowego

i świata biznesu

Obecność

Integracja

najlepszych projektów

w branży sportowej

Docenienie

okazja do rozmów

i budowania relacji w luźnej atmosferze

Afterparty

Kategorie

W tym roku przygotowaliśmy 12 kategorii, w tym kilka zupełnie nowych! Są one odpowiedzią na zmiany i rozwój branży sportowej, doceniają najciekawsze i najbardziej innowacyjne projekty w sporcie. Poznajcie tegoroczne kategorie:

CSR w Sporcie

Społeczna odpowiedzialność biznesu to temat, który w każdym przedsiębiorstwie musi zajmować ważne miejsce w XXI wieku. Tematy takie jak ekologia, wykluczenie społeczne czy zrównoważony rozwój zwracają uwagę inwestorów, sponsorów, władz, ale przede wszystkim społeczeństwa. Nagrodę otrzyma klub, organizacja lub liga, która wykazała się nadzwyczajnym rozumieniem idei CSR, wprowadziła w życie ciekawe rozwiązania, zgodne z interesem nie tylko swoim, ale też społecznym.


Oceniane kryteria:

- Prowadzona polityka i oddanie sprawie

- Aktywizacja mieszkańców

- Otwieranie drzwi do kariery sportowej

- Transport

- Redukcja lub zupełne pozbycie się tworzyw sztucznych jednorazowego użytku

- Edukacja

Zarządzanie sportem na poziomie lokalnym wymaga dużego doświadczenia i wiedzy, bez których długofalowe sukcesy sportowe i promowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców są niemożliwe. Coraz częściej miasta, gminy i województwa wykorzystują sport jako główny element swoje promocji w oparciu o współpracę z lokalnymi klubami, stowarzyszeniami czy wydarzeniami sportowymi. Nagroda w tej kategorii ma honorować gminę, miasto, powiat czy województwo, które wyróżnia się w procesie profesjonalizacji, a także promowania sportu.


Oceniane kryteria:

- Współpraca z lokalnymi organizacjami sportowymi

- Organizacja wydarzeń sportowych

- Oferta sportowa dla mieszkańców

- Współpraca ze sportowcami

- Działania promocyjne w obszarze sportu

- Zarządzanie obiektami sportowymi


Sportowy Samorząd

Nowe Technologie

w Sporcie

Statuetki DEMES w kategorii Nowe Technologie w Sporcie przyznawane są firmom, które stawiając na nowoczesne technologie i tworząc innowacyjne produkty, są w stanie budować swoje przewagi konkurencyjne, skutecznie docierać do potencjalnych klientów w branży sportowej oraz wyznaczać trendy rynkowe. Technologia w sporcie rozwija się coraz szybciej roku na rok, a kolejne rozwiązania są obecne na halach, stadionach, kortach, torach, stronach z biletami, koszulkach, sklepach internetowych i wielu innych miejscach.


Kryteria oceny:

- Innowacyjność

- Wprowadzanie nowych rozwiązań

- Funkcjonalność nowych technologii

- Łatwość używania nowych rozwiązań

- Dbałość o uczciwe praktyki i środowisko przy ich wprowadzaniu

Bez skutecznego zarządzania i wysokich kompetencji menedżerskich niezwykle trudno jest stworzyć warunki, które pozwolą profesjonalnie rozwijać sport. Nagroda Biznesu Sportowego w kategorii Menedżer Sportowy Roku skierowana jest do osób pracujących w branży sportowej, które swoimi działaniami w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju organizacji sportowych, popularyzacji sportu, prowadzenia kreatywnych działań marketingowych czy skutecznej współpracy ze sponsorami.


Kryteria oceny:

- Rozwój zarządzanej organizacji sportowej

- Jakość działań marketingowych w organizacji sportowej

- Współpraca ze sponsorami

- Wpływ na poziom sportowy organizacji

- Relacje z kibicami

Menedżer Sportowy

Roku

Sport Kobiet

Sport kobiet (szczególnie za granicą) cieszy się niezwykła popularnością. W Polsce nie możemy jednak narzekać na brak świetnych zawodniczek i zawodów sportowych z udziałem kobiet. Kobieta Sportu to kategoria, w której statuetkę może otrzymać sportowiec, który osiągnął sukces. Sport Kobiet wciąż potrzebuje w Polsce większej uwagi mediów, lepszego finansowania i większej inkluzywności, dlatego Nagrodę DEMES otrzyma kobieta, która poza byciem świetnym sportowcem, jest też wzorem do naśladowania dla młodych adeptek swojej dyscypliny.


Kryteria oceny:

- Medialność

- Oglądalność

- Promowanie sportu kobiet

- Wyznawane wartości

- Osiągnięte sukcesy

- Prestiż zawodów

Rynek mediów sportowych w Polsce jest bardzo dynamiczny i konkurencyjny. Każde nowe prawa telewizyjne, umowy sponsorskie, czy transfery cenionych dziennikarzy budują renomę i przewagę konkurencyjną wielu z nich. Statuetkę DEMES w kategorii Media Sportowe otrzyma kanał, telewizja, gazeta, audycja, blog czy podcast, którego rozwój, rzetelność, przygotowanie i oferta były nienaganne i poddane próbie, którą zdały celująco.


Kryteria oceny:

- Rzetelność

- Bogata oferta

- Prawdomówność

- Ilość czytelników, słuchaczy lub widzów

- Pozycja względem konkurencji

- Relacje z fanami

- Współpraca z partnerami

Media Sportowe

Małe Wydarzenie Sportowe

Nagroda ta docenia eventy sportowe o charakterze lokalnym i regionalnym, które w kreatywny sposób promują dyscypliny sportowe, angażują lokalną społeczność i zachęcają do aktywności fizycznej. Dzięki skutecznej strategii marketingowej i promocyjnej Małe Wydarzenia Sportowe dociera do określonej, niekoniecznie dużej grupy docelowej, a przy tym dzięki współpracy z partnerami i dostawcami są atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu i promocji sportu.


Kryteria oceny:

- Kreatywność i innowacyjność wydarzenia

- Zaangażowanie uczestników wydarzenia

- Działania promocyjne

- Współpraca z partnerami

- Działania brandingowe

- Oddziaływanie na lokalną społeczność

Nagroda ta docenia najważniejsze i największe eventy sportowe o charakterze krajowym i międzynarodowym, które angażują duże grupy kibiców i których organizacja wymaga wysokiego poziomu myślenia logistycznego i strategicznego. Dzięki skutecznej strategii marketingowej i promocyjnej Duże Wydarzenie Sportowe dociera do zróżnicowanej i dużej grupy odbiorców, a przy tym dzięki współpracy z partnerami i zaangażowaniu dużych firm i rozpoznawalnych nazwisk są atrakcyjnym wydarzeniem, na które przyjeżdżają uczestnicy i kibice z całego kraju.


Kryteria oceny:

- Promocja wydarzenia

- Współpraca z partnerami

- Bezpieczeństwo wydarzenia

- Rozpoznawalność wydarzenia

- Ilość osób i podmiotów zainteresowanych uczestnictwem

- Dopasowanie lokalizacji do rozmiaru i prestiżu wydarzenia

- Logistyka przedsięwzięcia

Duże Wydarzenie

Sportowe

Kampania Marketingowa Sponsora lub Marki

Sponsor lub marka, aby wyróżnić się w świecie sportu, musi zabłysnąć jaśniej od innych tworząc kampanie marketingowe. Skupienie uwagi kibica na danym logo lub banerze jest niełatwym zadaniem, podczas gdy przyszedł na zawody lub włączył telewizor, aby oglądać sportowców w akcji. Nagroda DEMES w kategorii Kampania Marketingowa Sponsora lub Marki zostanie przyznana firmie, która przeprowadziła szczególnie wyróżniające się działania promocyjne, będące spójną i kompleksową platformą komunikacji, tworząc pełnoprawną kampanię marketingową.


Kryteria oceny:

- Kreatywność i innowacyjność

- Rozwój marki i wzrost jej rozpoznawalności

- Współpraca z organizacją sportową

- Wzrost sprzedaży produktów lub usług

- Odbiór kampanii przez kibiców

- Interakcja i zaangażowanie kibiców

Coraz częściej kluby, ligi czy związki sportowe samodzielnie tworzą kampanie marketingowe, które wspierają promocję ich działalności, organizowane przez nie wydarzenia, zachęcają do uprawiania sportu czy wspierają działania sprzedażowe. Nagroda DEMES w kategorii Kampania Marketingowa Organizacji Sportowej zostanie przyznana organizacji, która przeprowadziła szczególnie wyróżniające się działania promocyjne, będące spójną i kompleksową platformą komunikacji, tworząc pełnoprawną kampanię marketingową.


Kryteria oceny:

- Kreatywność i innowacyjność

- Działania marketingowe offline

- Działania marketingowe online

- Medialność kampanii

- Odbiór kampanii przez kibiców

- Interakcja i zaangażowanie kibiców


Kampania Marketingowa Organizacji Sportowej

Video Marketing

Nagroda w kategorii Video Marketing trafi do sportowca, organizacji sportowej, wydarzenia lub marki, która/y za pomocą krótkiego klipu stał się rozpoznawalna/y miał duży potencjał viralowy i marketingowy. W tej kategorii rozpatrywane będą filmy, których długość nie przekracza 5 minut. Doceniana będzie kreatywność i nowatorskie podejście do tematu. Do Nagrody DEMES można tu zgłaszać ciekawe zapowiedzi meczowe, ogłoszenia nowych transferów, umów lub sponsorów, prezentacje koszulek, czy gadżetów, podsumowania akcji, działalności charytatywnej, jednym słowem: wszystko, co przyciągnęło uwagę znacznego grona odbiorców.


Kryteria oceny:

- Kreatywność i innowacyjność

- Rozwój marki i wzrost jej rozpoznawalności

- Współpraca z organizacją sportową

- Wzrost sprzedaży produktów lub usług

- Odbiór kampanii przez kibiców

- Interakcja i zaangażowanie kibiców

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej małych obiektów sportowych, które są wykorzystywane do organizacji regionalnych wydarzeń sportowych, są wykorzystywane przez lokalne kluby sportowe i lokalne społeczności.Nagroda DEMES w kategorii Zarządzanie Małym Obiektem Sportowym docenia umiejętne zarządzanie tego typu obiektami – dbanie o jakość organizowanych wydarzeń, efektywną współpracę z lokalnym środowiskiem sportowym, a także współpracę z partnerami czy dostawcami.


Kryteria oceny:

- Jakość organizowanych wydarzeń sportowych

- Współpraca z lokalnymi organizacjami sportowymi

- Oferta dla lokalnej społeczności

- Współpraca z partnerami i komercjalizacja obiektu

- Działania marketingowe i komunikacyjne

- Rentowność obiektu


Zarządzanie Małym Obiektem Sportowym

Kalendarium

Sprawdź najważniejsze daty i terminy, aby nie przegapić szansy na nagrodę!

10 grudnia 2022

Rozpoczęcie zgłaszania kandydatur

25 stycznia 2023

Ostateczny termin

zgłaszania kandydatur

31 stycznia 2023

Wybór 3 finalistów

w poszczególnych kategoriach

7 marca 2023

Ogłoszenie wyników podczas XIX Gali Sportu i Biznesu

Kapituła

Kapituła Statuetek DEMES to grono uznanych ekspertów, praktyków i naukowców związanych marketingiem, komunikacją, sportem i biznesem. Kapituła Statuetek oceni przesłane zgłoszenia i dokona wyboru zwycięzców w każdej z 12 kategorii.

Maja Włoszczowska

Sebastian Bykowski

CEO

PRESS-Service Monitoring & More

Wojciech Szaniawski

Founder

Arskom Group

Michał Drelich

CEO

Sport Evolution

Piotr Matecki

CEO

SportWin

prof. dr hab. Andrzej Sznajder

Nauczyciel akademicki

Szkoła Główna Handlowa

Bohdan Pawłowicz

Dyrektor Marketingu

NASK

dr hab. Piotr Godlewski

Nauczyciel akademicki

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

Laureaci Nagród Biznesu Sportowego

Poznaj zwycięskie projekty, osoby i instytucje, które zdobyły Statuetki DEMES w ubiegłym roku.

Galeria

Zobacz relację z poprzednich Gal i rozdania Statuetek DEMES!

+48 508 670 149

d.kajzerski@sportwin.pl

Masz pytania?

Chętnie pomożemy

Dominik Kajzerski

Project Manager

+48 506 699 189

p.roszkowiak@sportwin.pl

Masz pytania?

Chętnie pomożemy

Patryk Roszkowiak

Specjalista ds. marketingu i sprzedaży