Jak transmisja na żywo może zwiększyć zaangażowanie kibiców i przychody z eventów sportów motorowych?

Sporty motorowe są jednymi z najdroższych. Podczas gdy wiele zespołów jest zakładanych przez bogate jednostki, ich długoterminowa rentowność często zależy od przychodów komercyjnych generowanych przez sponsorów i nadawców.

W obliczu konkurencyjnych dyscyplin sportu i rozrywki, do zwiększenia wartości komercyjnej motorsportu, konieczne jest umożliwienie kibicom zbliżenie się do akcji. W tym wpisie omówimy rolę transmisji na żywo w dostarczaniu fanom lepszych wrażeń z transmisji i napędzania komercyjnego rozwoju sportów motorowych na wszystkich poziomach.

Wyzwania związane z powiększeniem grona fanów sportów motorowych

Storytelling

Wszystkie rozpoznawalne sporty rozwijały się dzięki historiom, które obracają się wokół ich bohaterów. W przypadku sportów motorowych są to kierowcy. Niestety fani nie widzą emocji na twarzach kierowców, którzy walczą w kasku o dominację na torze. To od początku stawiało sporty motorowe na gorszej pozycji wyjściowej, jeśli chodzi o opowiadanie historii.

Złożone lokalizacje

Aby organizować zawody na żywo, które angażują fanów i przyciągają nowych, organizatorzy muszą również rozważyć konkretne rozwiązania związane z formatem i lokalizacją wyścigów. Na przykład zawody Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) mogą odbywać się na odległość setek mil w bardzo odległych lokalizacjach. Dla kontrastu niektóre sporty motorowe odbywają się w wąskich uliczkach miasta lub na torach wyścigowych, gdzie kierowcy osiągają prędkość przekraczającą 200 mil na godzinę.

Koszt produkcji

Przed pojawieniem się niezawodnych rozwiązań transmisji IP, organizatorzy imprez motorowych korzystali z tradycyjnych rozwiązań dystrybucji sygnału satelitarnego i światłowodowego. Rozwiązania te są często zaporowe z punktu widzenia kosztów dla większości organizatorów sportów motorowych lub, w najlepszym wypadku, muszą być stosowane oszczędnie. To, wraz z ich kłopotliwym charakterem, powstrzymało wielu organizatorów pod względem treści, które mogą być produkowane i dystrybuowane z miejsca wyścigu.

Rola transmisji na żywo w rozwoju komercyjnym sportów motorowych

Więcej możliwości angażowania się i zarabiania

Zdalna i lokalna produkcja wideo przy użyciu transmisji strumieniowej wideo w chmurze może zapewnić sportom motorowym bardziej elastyczny i ekonomiczny sposób dostarczania fanom większej ilości treści na żywo. Dzisiejsza technologia transmisji wideo IP, którą na nowy poziom zaawansowania wprowadziło LiveU, zapewnia organizatorom sportów motorowych te dwie kluczowe cechy (które nie są dostępne w tradycyjnych rozwiązaniach satelitarnych i światłowodowych), co przekłada się na więcej transmisji z większej liczby wyścigów i więcej okazji do zaangażowania fanów i komercjalizacji eventów. Podobnie, transmisja IP zapewnia, że organizatorzy nie muszą martwić się o krytyczną „pierwszą milę” dostawy, od lokalizacji wyścigu po platformę produkcyjną w chmurze lub studio.

Wspieranie innowacji na wszystkich poziomach

Innowacje, takie jak statystyki, graficzna prezentacja parametrów pojazdu i kamery pokładowe, pomagają przenieść transmisje sportów motorowych na nowy poziom. Jednak ze względu na związane z tym koszty innowacje te zostały w dużej mierze ograniczone do produkcji najwyższej klasy sportów motorowych. Teraz to się zmienia. LiveU nawiązało współpracę z wiodącymi ekspertami ds. przetwarzania i agregacji danych samochodów wyścigowych, aby zaoferować rozwiązania typu plug and play do gromadzenia, edycji i dystrybucji filmów na żywo, skompilowane z treściami skoncentrowanymi na prezentacji parametrów aut do opowiadania historii i zwiększenia zaangażowania kibiców.

Śledzenie występów

Podczas gdy transmisja IP stworzyła nowe możliwości zaangażowania fanów i monetyzacji treści, w tym prezentacji z wnętrza samochodu, przypadki wykorzystania paramentów wydajności aut, które można dostarczyć, są równie przekonujące. Zespoły mogą monitorować osiągi swoich samochodów w czasie rzeczywistym, korzystając z technologii LiveU. Problemy techniczne można natychmiast wykryć, tak aby zespół techniczny był gotowy do naprawy samochodu, z odpowiednimi częściami i materiałami, gdy kierowca dotrze do pit stopu.

Tworzenie większej ilości treści i nowych odbiorców dla WRC

WRC Promoter GmbH, komercyjna część WRC, chciała poszerzyć swój zasięg, nie martwiąc się o dostęp do niektórych części wydarzeń lub polegać na motocyklach śledzących auta, aby dostarczyć dodatkowe materiały, które zainteresują obecnych widzów i przyciągną nowych odbiorców. LiveU pomogło firmie WRC Promoter GmbH wdrożyć rozwiązanie hybrydowe.

Firma WRC Promoter GmbH wykorzystując na miejscu wóz OB VAN,  realizuje wysokiej jakości produkcje, a także dedykowany zespół na miejscu, który tworzy ekskluzywne treści do dystrybucji wśród fanów za pośrednictwem aplikacji WRC. LiveU pomaga również WRC przesyłać treści z miejsca akcji do głównego pokoju kontrolnego (MCR) w Londynie, skąd na koniec każdego dnia wyścigów tworzą kompilację widowiskowych powtórek. Oba są możliwe bez znacznego wzrostu kosztów. LiveU zapewnia WRC Promoter GmbH znacznie większą elastyczność w zakresie oferowania treści na żywo, ponieważ mogą korzystać z bezprzewodowej transmisji wideo w celu dostarczania treści na żywo z miejsc, które wcześniej nie były możliwe.

Przybliżenie fanów do akcji Trans Am

Na sezon 2022 Trans Am zaprezentował nowy pakiet telewizyjny, aby transmitować wszystkie wyścigi w prime time na CBS Sports Network. W celu zwiększenia ekspozycji na swoją publiczność, Trans Am zaczął szukać sposobów na porawe transmisji telewizyjnej. Jednym z obszarów, na których skupili się, było lepsze wrażenia z kamer samochodowych.

Większość samochodów była już wyposażona w systemy kamer wewnątrz pojazdu, ale dostarczenie tych ujęć widzom na żywo było wyzwaniem. Wyścigi Trans Am często odbywają się na torach ze zmiennym uksztaltowaniem terenu, które znajdują się w odległych od siebie lokalizacjach. Samochody Trans Am regularnie przekraczają 150 mph na tych odcinkach, co zwiększa złożoność wyzwania polegającego na zapewnieniu wysokiej jakości i odpornego na wstrząsy rozwiązania transmisji wideo.

Technologia LiveU została użyta podczas ponad 20 wyścigów 2022 roku w trakcie 60-minutowych transmisji. Oprócz początkowej emisji, każdy odcinek jest ponownie emitowany na CBS Sports Network i dostępny na CBSSports.com oraz na platformach streamingowych. Ulepszenie relacji na żywo przyczyniło się do znacznego wzrostu oglądalności i przychodów sponsorów.

Niezawodna bezprzewodowa transmisja wideo dla British Speedway

Najwyższa liga brytyjskiego żużla współpracuje z Eurosportem i Discovery+ i podczas gdy nadawca ma również prawa do niższych lig, powierzył on je specjalizującej się w produkcji żużla, ExStream dostrzegając okazję, aby zapewnić więcej relacji na żywo z wydarzeń niższej kategorii.

ExStream przyjrzał się, jak najlepiej obsłużyć wyścigi w Wielkiej Brytanii z gwałtownie zmieniającymi się parametrami pod względem transmisji na żywo. Firma opracowała swoją konfigurację techniczną z użyciem wielu kamer i lokalną realizacją video za pomocą miksera wizyjnego, a następnie transmisje sygnału na żywo przez CDN. Próbując ograniczyć koszty sprzętu do minimum, ExStream zaczął od najprostszych rozwiązań IP i doświadczył wielu przypadków degradacji jakości obrazu do niedopuszczalnego poziomu transmisyjnego, zwłaszcza biorąc pod uwagę , że działa jako usługa streamingowa na żywo.

Tutaj z pomocą wkroczyło LiveU, aby zapewnić w pełni niezawodną transmisję wideo IP, która teraz pozwala zespołowi ExStream skupić się na tworzeniu lepszych treści, aby ich subskrybenci byli zadowoleni.

Rozpoczynamy nową erę streamingu imprez motorowych

Sporty motorowe nie są pozbawione wyzwań, zwłaszcza jeśli chodzi o dostarczanie produkcji na żywo, tak aby zarówno obecni fani  jak i nowi, czuli się blisko akcji. Ekstremalne warunki i skomplikowane lokalizacje często utrudniały rozwój popularyzacji tego sportu.

Na szczęście dla sportów motorowych, a w szczególności imprez drugiego i trzeciego poziomu, których budżet jest bardziej ograniczony, technologie transmisji wideo IP i produkcji w chmurze rozwinęły się do tego stopnia, że są one obecnie niezawodne, wysoce elastyczne i niezwykle opłacalne. LiveU kontynuuje rozwój i wprowadzanie tych innowacji, aby pomóc przenieść wydarzenie sportów motorowych do nowego pokolenia fanów.

Jak LiveU może pomóc zwiększyć zaangażowanie fanów przekładające się na generowanie przychodów w sportach motorowych?

Transmisja wideo na żywo

Prosto z toru, aby przybliżyć prędkość i radość sportów motorowych do fanów na całym świecie. Przenośne, 10-bitowe jednostki HDR 5G 4K firmy LiveU umożliwiają objęcie każdego kąta, od wewnątrz i na zewnątrz samochodu, helikopterów i dronów. Wybierz rozwiązanie, które spełni Twoje potrzeby, od kompaktowego urządzenia LU300S do transmisji na żywo wewnątrz samochodu, po urządzenia terenowe z wieloma kamerami LU800 na poziomie produkcji na torze.

Dystrybucja wideo na żywo

Udostępniaj swoje kanały na całym świecie i zwiększ swoją oglądalność i zasięg dzięki usłudze LiveU Matrix platformie dystrybucji treści live nowej generacji w chmurze. LiveU Matrix pozwala dzielić się transmisjami na żywo w wysokiej jakości i z niskimi opóźnieniami z nadawcami i innymi interesariuszami na całym świecie.

Więcej o rozwiązaniach LiveU przeczytacie na ich nowej (polskiej) stronie internetowej: https://get.liveu.tv/sports-polska/

Przypominamy, że LiveU Sports jest partnerem wydarzenia SPORTBIZ SUMMIT 2023, podczas którego będzie można nawiązać kontakt i poznać lepiej firmę i jej rozwiązania.

Deco
Cotygodniowe newsy i oryginalne eksperckie artykuły ze świata marketingu sportowego, sponsoringu, zarządzania i nowych technologii! Nie zostawaj w tyle i dołącz do tysięcy miłośników branży, którzy już są na bieżąco!

Rejestracja
do Newslettera

Rejestrując się wyrażam zgodę na otrzymywanie treści marketingowych od firmy Sportwin Sp. z o. o. W każdej chwili możesz zrezygnować ze zgody. Dane będą przechowywane tak długo, jak nie wycofa Pan/i zgody.